1 SATOSHI (0.00000001 BTC)
Toto je nejmenší možná hodnota Bitcoinu, odpovídající centům v běžných měnách. Každý Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst, což znamená 1 BTC = 100 000 000 satoshi. Tento název pochází od osoby (nebo skupiny) jménem Satoshi Nakamoto, která stojí za vytvořením Bitcoinu.
ALL TIME HIGH / ATH
Ukazuje nejvyšší dosaženou hodnotu kryptoměny. Jako příklad: Bitcoin dosáhl 17. prosince 2017 ceny 19 500 USD, což byl tehdy jeho rekord. Nyní je jeho ATH 68 789USD.
ALTCOIN
Označení pro jakoukoli kryptoměnu kromě Bitcoinu. Zatímco Bitcoin byl první, všechny další kryptoměny jsou považovány, z pohledu Bitcoinu, za alternativní.
BEAR MARKET
Termín pro očekávání poklesu cen na trhu kryptoměn. V medvědím trendu hodnoty kryptoměny klesají. Medvěd, se svými drápy směřujícími dolů, je symbolem tohoto trendu.
BLOCK
Skupina dat obsahující transakce, ta jsou uložena v bloku, který je trvale zapsán do blockchainu. Jakmile je blok přidán, nelze ho změnit.
BLOCK EXPLORER
Online nástroj pro kontrolu transakcí. Po zadání ID transakce se nám ukáže přesun mezi adresami.
Pro BTC síť: https://explorer.btc.com/en/btc
Pro ETH síť: https://etherscan.io
BLOCK REWARD
Odměna pro těžaře kryptoměny za dokončení bloku.
BLOCKCHAIN
Decentralizovaná databáze všech transakcí dané kryptoměny. Díky své decentralizaci není vázán na jedno místo a jeho kopii tak může mít teoreticky k dispozici každý uživatel dané kryptoměny.
BTC
Zkratka pro Bitcoin. Na některých burzách se může objevit pod jiným označením, např. XBT. Maximální množství vytěženého Bitcoinu je stanoveno na 21 milionů.
BULL MARKET
Očekávání růstu cen v kryptosvětě. Symbolizuje jej býk s rohy směřujícími vzhůru.
BURZA / KRYPTOBURZA
Platforma pro výměnu kryptoměn za fiat měnu nebo jiné kryptoměny.
COINMARKETCAP
Populární webová stránka (https://coinmarketcap.com) obsahující statistické údaje z kryptosvěta. Poskytuje tedy údaje o růstu, či poklesu hodnot jednotlivých kryptoměn.
COLD STORAGE
Metoda ukládání kryptoměn mimo internetové připojení, často v papírové nebo hardwarové peněžence.
CUSTODY WALLET
Typ digitální peněženky, která jako jednu z poskytovaných služeb i uchovává soukromý klíč zákazníka. To znamená, že nemáte úplnou kontrolu nad aktivy (v tomto případě vašimi kryptoměnami) a ani možnost podepisovat transakce. Jedná se o méně bezpečnou variantu.
NON CUSTODIAL WALLET
Decentralizovaný typ digitální peněženky, kde je uživatel vlastníkem jejího soukromého klíče. Narozdíl od výše zmíněného typu, zde jste plným vlastníkem, máte tedy nad svými prostředky větší kontrolu. Jde o více bezpečnou variantu.
DECENTRALIZACE
Koncept, kdy není vše uloženo nebo řízeno z jednoho centrálního místa. Tento typ systému je mnohem odolnější vůči útokům a je tedy i mnohem bezpečnější.
DECENTRALIZOVANÁ AUTONOMNÍ ORGANIZACE
Organizace založená na základech chytrých smluv. Funguje jako autonomní systém bez centrálního řízení, kde směr vývoje konkrétní decentralizované autonomní organizace určují vlastníci mincí v rámci DAO. Ve zkratce jde o organizaci řízenou programovými kódy bez lidského zásahu.
DEFI
Decentralizované finance. Systém financí bez centrální autority.
ERC-20
Jde o variantu kryptoměny založenou na Ethereum platformě. Díky tomu, že obě vznikly na téže platformě, odpovídají stejným standardům a pracují s podobnými centralizovanými aplikacemi, je jejich vzájemná výměna jednoduchá. ERC-20 tokeny lze odesílat do stejné ethereové peněženky. Přesto je důležité zasílat ERC-20 tokeny jen do své vlastní, nainstalované peněženky a nikoli na burzovní peněženku. Některé burzy nemohou podporovat všechny typy kryptoměn, což by mohlo vést k trvalé nenávratné ztrátě vašich kryptoměn.
ETHEREUM
Je v současné představitelem druhé nejhodnotnější kryptoměny na trhu. Na její síti je umožněno vytvářet smart kontrakty, které se umí automaticky vyhodnotit a provést.
FIAT / FIAT MONEY
Měna, která nemá krytí v hmotné komoditě jako je zlato, ale je akceptována jako oficiální platidlo díky zákonnému nařízení vlády. Americký dolar, euro nebo česká koruna jsou typickými příklady takovéto měny, označované také jako fiat měna.
FORK
Jedná se o rozdělení jednoho blockchainu na dva samostatné blockchainy. K tomuto rozdělení došlo například 1. srpna 2017, kdy se blockchain Bitcoinu rozštěpil a vytvořil tak nový blockchain zvaný BitcoinCash. Transakční historie před tímto rozštěpením zůstala stejná pro oba blockchainy. Pokud jste měli před tímto momentem určité množství Bitcoinů na svém účtu, měli jste po rozdělení na tomto účtu jak původní Bitcoiny, tak jejich ekvivalent v BitcoinCash na druhém blockchainu. V říjnu 2017 se objevil další významný rozštěpený blockchain, BitcoinGold, a po něm následovalo mnoho dalších.
GAS
Poplatek za provádění transakcí na Ethereum platformě.
GENESIS BLOCK
Jedná se o počáteční blok v daném blockchainu, z něhož vycházejí všechny následující bloky.
HALVING
Událost, při které se sníží odměna těžařům Bitcoinu na polovinu.
HARDWAROVÁ PENĚŽENKA
Zařízení sloužící k bezpečnému uložení Bitcoinů nebo jiných digitálních měn. Při použití se spojuje s počítačem pomocí USB a po skončení se odpojuje.
HASH
Počítačová funkce šifrující vstupní data do specifického textového řetězce, který je tvořený kombinací písmen a čísel a má stanovenou délku.
HASHRATE
Výkonnost zařízení pro těžbu kryptoměn vyjadřená v počtu hashů za sekundu.
HODL
Původem chyba v psaní anglického slova HOLD, označuje strategii dlouhodobého držení kryptoměny s vírou v její budoucí růst, místo častého obchodování s ní.
HOT STORAGE
Metoda ukládání kryptoměn s přístupem k internetu.
KOREKCE
Cenový pokles, který často následuje po dosažení rekordního maxima (ATH) cen kryptoměn.
KRYPTOMĚNA
Digitální měna operující na decentralizovaném principu. Momentálně existuje více než 10 000 různých kryptoměn, přičemž každý týden přibývají nové.
KRYPTOMĚNOVÁ ADRESA
Adresa vaší digitální peněženky či účtu na burze, určená k přijímání konkrétních kryptoměn.
KRYPTOMĚNOVÝ BANKOMAT
Stroj umožňující konverzi tradiční měny na kryptoměny a opačně, obvykle s vyššími poplatky než na standardních burzách.
KRYPTOPENĚŽENKA
Digitální úložiště kryptoměn s unikátní adresou (podobné číslu bankovního účtu). Ukládání kryptoměn v osobní peněžence je často považováno za bezpečnější než uchovávání na burzách.
KYC
Označení postupu ověřování totožnosti uživatelů na burzách. Při registraci na burze se často po vás bude chtít potvrzení identity, například sken pasu nebo občanského průkazu.
LIGHTNING NETWORK
Technologie pro rychlejší transakce v Bitcoinové síti. Jde o speciální vrstvu nad základním protokolem Bitcoinu, která umožňuje transakce za nízké poplatky.
LITECOIN (LTC)
Jde o starý fork z roku 2011. Litecoin je často popisován jako digitální stříbro v kontrastu k Bitcoinu - "digitálnímu zlatu". Má celkový limit 84 milionů mincí a nabízí nižší poplatky než Bitcoin.
MARKET CAP
Celková tržní hodnota kryptoměny, kterou můžete nalézt na https://coinmarketcap.com.
MAXIMUM SUPPLY
Označuje nejvyšší možný počet mincí dané kryptoměny. Například Bitcoin má maximální možný počet stanovený na 21 milionů.
MINING (Těžba)
Výpočetní proces pro získání nových mincí kryptoměny. Miner, který úspěšně vyřeší matematický problém, získává odměnu v mincích.
MONERO (XMR)
V současnosti vedoucí anonymní kryptoměna s transakcemi navrženými pro zachování soukromí.
NFT
,,Nezaměnitelný token.‘‘ Jedinečný digitální objekt, může zahrnovat umění, sbírky a další unikátní aktiva.
PAPÍROVÁ PENĚŽENKA
Fyzická reprezentace peněženky s její adresou a QR kódem pro příjem kryptoměny. Chcete-li mince odeslat, budete muset importovat privátní klíč z papírové peněženky do jiné peněženky.
PEER TO PEER
Síťová komunikace mezi dvěma nebo více počítači.
PoS (Proof-of-Stake)
Systém, kde jsou odměňováni lidé, kteří již kryptony vlastní, nebo jsou jejími držitely.
PoW (Proof-of-Work)
Těžební proces, kde mineři řeší výpočty za které je jim následně dána odměna v v příslušných digitálních mincích. Je známo, že je energeticky náročnější než PoS.
PRIVATE KEY (Privátní klíč)
Tajná kombinace, která umožňuje vlastníkovi přístup k jeho peněžence, ve které má své kryptoměny.
ROADMAP
Plán vývoje kryptoměny, zahrnující dosažené a plánované cíle.
SATOSHI NAKAMOTO
Tajemný tvůrce Bitcoinu z roku 2009. Může být jednotlivec nebo skupina. Nejmenší frakce Bitcoinu se nazývá "Satoshi".
SMART CONTRACT
Digitální smlouva mezi dvěma stranami určená pro transakce v kryptoměnách. Po splnění definovaných kritérií se dohoda automaticky provede.
SOFTWAROVÁ PENĚŽENKA
Aplikace na mobilní zařízení a počítače umožňující manipulaci s kryptoměnami.
STABLE COIN
Kryptoměna s téměř stálou hodnotou, odolávající velkým výkyvům. Tyto mince jsou obvykle vázány na konvenční měny, jako jsou dolar či euro, nebo dokonce drahých kovů.
STAKING
Metoda pro generování pasivního příjmu z kryptoměn. Přestože původní koncept stakingu pochází z konsensus mechanismu Proof of Stake, termín se dnes vztahuje k uzamčení tokenů za účelem jejich zhodnocení či jiných benefitů.
TOKEN
Digitální měna vytvořená na základě jiné kryptoměny, např. na platformách ETH, ADA, NEO. Tyto tokeny nedisponují vlastním blockchainem, ale využívají ten od základní kryptoměny.
TREZOR
Peněženka hardwarového typu patřící ke světové špičce. Její původ je v České republice. A nabízí nejbezpečnější způsob uchování Bitcoinů na světě. https://trezor.io
VESTING
Proces postupného zpřístupňování dříve uzamčených tokenů. Často se uplatňuje v raných fázích projektů, kdy investoři získávají tokeny za zvýhodněné ceny. Pravidla zpřístupňování se mohou lišit a může probíhat v různých časových fázích.
VOLATILITA
Ukazatel změny hodnoty kryptoměny či akcií. U kryptoměn jsou výkyvy větší, často dochází k rapidním zvýšením či snížením hodnoty.
WEB 3.0
Příští fáze internetu zaměřená na bezpečnost, svobodu a decentralizaci. Reprezentuje evoluci internetových aplikací a struktur.
WHITEPAPER
Informační dokument popisující podrobnosti o firmě, technologii či produktu. V kontextu kryptoměn poskytuje klíčové informace o daném projektu, od jeho týmu až po specifika kryptoměny.