• Novinky
  • Slovník důležitých kryptoměnových pojmů

Slovník důležitých kryptoměnových pojmů

V dnešním článku jsme si pro Vás připravili ucelený slovníček základních pojmů ze světa kryptoměn, které je dobré znát. Doufáme, že slovníček bude nápomocný jak začátečníkům, tak pokročilým a rozšíří to Váše přehledy!

Novinky ze světa těžby kryptoměn - 2bminer® expert na těžení kryptoměn

1 SATOSHI (0.00000001 BTC)

Toto je nejmenší možná hodnota Bitcoinu, odpovídající centům v běžných měnách. Každý Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst, což znamená 1 BTC = 100 000 000 satoshi. Tento název pochází od osoby (nebo skupiny) jménem Satoshi Nakamoto, která stojí za vytvořením Bitcoinu.

ALL TIME HIGH / ATH

Ukazuje nejvyšší dosaženou hodnotu kryptoměny. Jako příklad: Bitcoin dosáhl 17. prosince 2017 ceny 19 500 USD, což byl tehdy jeho rekord. Nyní je jeho ATH 68 789USD.

ALTCOIN

Označení pro jakoukoli kryptoměnu kromě Bitcoinu. Zatímco Bitcoin byl první, všechny další kryptoměny jsou považovány, z pohledu Bitcoinu, za alternativní.

BEAR MARKET

Termín pro očekávání poklesu cen na trhu kryptoměn. V medvědím trendu hodnoty kryptoměny klesají. Medvěd, se svými drápy směřujícími dolů, je symbolem tohoto trendu.

BLOCK

Skupina dat obsahující transakce, ta jsou uložena v bloku, který je trvale zapsán do blockchainu. Jakmile je blok přidán, nelze ho změnit.

BLOCK EXPLORER

Online nástroj pro kontrolu transakcí. Po zadání ID transakce se nám ukáže přesun mezi adresami.

Pro BTC síť: https://explorer.btc.com/en/btc

Pro ETH síť: https://etherscan.io

BLOCK REWARD

Odměna pro těžaře kryptoměny za dokončení bloku.

BLOCKCHAIN

Decentralizovaná databáze všech transakcí dané kryptoměny. Díky své decentralizaci není vázán na jedno místo a jeho kopii tak může mít teoreticky k dispozici každý uživatel dané kryptoměny.

BTC

Zkratka pro Bitcoin. Na některých burzách se může objevit pod jiným označením, např. XBT. Maximální množství vytěženého Bitcoinu je stanoveno na 21 milionů.

BULL MARKET

Očekávání růstu cen v kryptosvětě. Symbolizuje jej býk s rohy směřujícími vzhůru.

BURZA / KRYPTOBURZA

Platforma pro výměnu kryptoměn za fiat měnu nebo jiné kryptoměny.

COINMARKETCAP

Populární webová stránka (https://coinmarketcap.com) obsahující statistické údaje z kryptosvěta. Poskytuje tedy údaje o růstu, či poklesu hodnot jednotlivých kryptoměn. 

COLD STORAGE

Metoda ukládání kryptoměn mimo internetové připojení, často v papírové nebo hardwarové peněžence.

CUSTODY WALLET

Typ digitální peněženky, která jako jednu z poskytovaných služeb i uchovává soukromý klíč zákazníka. To znamená, že nemáte úplnou kontrolu nad aktivy (v tomto případě vašimi kryptoměnami) a ani možnost podepisovat transakce. Jedná se o méně bezpečnou variantu.

NON CUSTODIAL WALLET

Decentralizovaný typ digitální peněženky, kde je uživatel vlastníkem jejího soukromého klíče. Narozdíl od výše zmíněného typu, zde jste plným vlastníkem, máte tedy nad svými prostředky větší kontrolu. Jde o více bezpečnou variantu.

DECENTRALIZACE

Koncept, kdy není vše uloženo nebo řízeno z jednoho centrálního místa. Tento typ systému je mnohem odolnější vůči útokům a je tedy i mnohem bezpečnější. 

DECENTRALIZOVANÁ AUTONOMNÍ ORGANIZACE

Organizace založená na základech chytrých smluv. Funguje jako autonomní systém bez centrálního řízení, kde směr vývoje konkrétní decentralizované autonomní organizace určují vlastníci mincí v rámci DAO. Ve zkratce jde o organizaci řízenou programovými kódy bez lidského zásahu.

DEFI

Decentralizované finance. Systém financí bez centrální autority.

ERC-20

Jde o variantu kryptoměny založenou na Ethereum platformě. Díky tomu, že obě vznikly na téže platformě, odpovídají stejným standardům a pracují s podobnými centralizovanými aplikacemi, je jejich vzájemná výměna jednoduchá. ERC-20 tokeny lze odesílat do stejné ethereové peněženky. Přesto je důležité zasílat ERC-20 tokeny jen do své vlastní, nainstalované peněženky a nikoli na burzovní peněženku. Některé burzy nemohou podporovat všechny typy kryptoměn, což by mohlo vést k trvalé nenávratné ztrátě vašich kryptoměn.

ETHEREUM

Je v současné představitelem druhé nejhodnotnější kryptoměny na trhu. Na její síti je umožněno vytvářet smart kontrakty, které se umí automaticky vyhodnotit a provést.

FIAT / FIAT MONEY

Měna, která nemá krytí v hmotné komoditě jako je zlato, ale je akceptována jako oficiální platidlo díky zákonnému nařízení vlády. Americký dolar, euro nebo česká koruna jsou typickými příklady takovéto měny, označované také jako fiat měna.

FORK

Jedná se o rozdělení jednoho blockchainu na dva samostatné blockchainy. K tomuto rozdělení došlo například 1. srpna 2017, kdy se blockchain Bitcoinu rozštěpil a vytvořil tak nový blockchain zvaný BitcoinCash. Transakční historie před tímto rozštěpením zůstala stejná pro oba blockchainy. Pokud jste měli před tímto momentem určité množství Bitcoinů na svém účtu, měli jste po rozdělení na tomto účtu jak původní Bitcoiny, tak jejich ekvivalent v BitcoinCash na druhém blockchainu. V říjnu 2017 se objevil další významný rozštěpený blockchain, BitcoinGold, a po něm následovalo mnoho dalších.

GAS

Poplatek za provádění transakcí na Ethereum platformě.

GENESIS BLOCK

Jedná se o počáteční blok v daném blockchainu, z něhož vycházejí všechny následující bloky.

HALVING

Událost, při které se sníží odměna těžařům Bitcoinu na polovinu.

HARDWAROVÁ PENĚŽENKA

Zařízení sloužící k bezpečnému uložení Bitcoinů nebo jiných digitálních měn. Při použití se spojuje s počítačem pomocí USB a po skončení se odpojuje.

HASH

Počítačová funkce šifrující vstupní data do specifického textového řetězce, který je tvořený kombinací písmen a čísel a má stanovenou délku.

HASHRATE

Výkonnost zařízení pro těžbu kryptoměn vyjadřená v počtu hashů za sekundu.

HODL

Původem chyba v psaní anglického slova HOLD, označuje strategii dlouhodobého držení kryptoměny s vírou v její budoucí růst, místo častého obchodování s ní.

HOT STORAGE 

Metoda ukládání kryptoměn s přístupem k internetu.

KOREKCE

Cenový pokles, který často následuje po dosažení rekordního maxima (ATH) cen kryptoměn.

KRYPTOMĚNA

Digitální měna operující na decentralizovaném principu. Momentálně existuje více než 10 000 různých kryptoměn, přičemž každý týden přibývají nové. 

KRYPTOMĚNOVÁ ADRESA

Adresa vaší digitální peněženky či účtu na burze, určená k přijímání konkrétních kryptoměn.

KRYPTOMĚNOVÝ BANKOMAT

Stroj umožňující konverzi tradiční měny na kryptoměny a opačně, obvykle s vyššími poplatky než na standardních burzách.

KRYPTOPENĚŽENKA

Digitální úložiště kryptoměn s unikátní adresou (podobné číslu bankovního účtu). Ukládání kryptoměn v osobní peněžence je často považováno za bezpečnější než uchovávání na burzách.

KYC

Označení postupu ověřování totožnosti uživatelů na burzách. Při registraci na burze se často po vás bude chtít potvrzení identity, například sken pasu nebo občanského průkazu.

LIGHTNING NETWORK

Technologie pro rychlejší transakce v Bitcoinové síti. Jde o speciální vrstvu nad základním protokolem Bitcoinu, která umožňuje transakce za nízké poplatky.

LITECOIN (LTC)

Jde o starý fork z roku 2011. Litecoin je často popisován jako digitální stříbro v kontrastu k Bitcoinu - "digitálnímu zlatu". Má celkový limit 84 milionů mincí a nabízí nižší poplatky než Bitcoin.

MARKET CAP

Celková tržní hodnota kryptoměny, kterou můžete nalézt na https://coinmarketcap.com.

MAXIMUM SUPPLY

Označuje nejvyšší možný počet mincí dané kryptoměny. Například Bitcoin má maximální možný počet stanovený na 21 milionů.

MINING (Těžba)

Výpočetní proces pro získání nových mincí kryptoměny. Miner, který úspěšně vyřeší matematický problém, získává odměnu v mincích.

MONERO (XMR)

V současnosti vedoucí anonymní kryptoměna s transakcemi navrženými pro zachování soukromí.

NFT

,,Nezaměnitelný token.‘‘ Jedinečný digitální objekt, může zahrnovat umění, sbírky a další unikátní aktiva.

PAPÍROVÁ PENĚŽENKA

Fyzická reprezentace peněženky s její adresou a QR kódem pro příjem kryptoměny. Chcete-li mince odeslat, budete muset importovat privátní klíč z papírové peněženky do jiné peněženky.

PEER TO PEER

Síťová komunikace mezi dvěma nebo více počítači.

PoS (Proof-of-Stake)

Systém, kde jsou odměňováni lidé, kteří již kryptony vlastní, nebo jsou jejími držitely. 

PoW (Proof-of-Work)

Těžební proces, kde mineři řeší výpočty za které je jim následně dána odměna v v příslušných digitálních mincích. Je známo, že je energeticky náročnější než PoS.

PRIVATE KEY (Privátní klíč)

Tajná kombinace, která umožňuje vlastníkovi přístup k jeho peněžence, ve které má své kryptoměny.

ROADMAP

Plán vývoje kryptoměny, zahrnující dosažené a plánované cíle.

SATOSHI NAKAMOTO

Tajemný tvůrce Bitcoinu z roku 2009. Může být jednotlivec nebo skupina. Nejmenší frakce Bitcoinu se nazývá "Satoshi".

SMART CONTRACT

Digitální smlouva mezi dvěma stranami určená pro transakce v kryptoměnách. Po splnění definovaných kritérií se dohoda automaticky provede.

SOFTWAROVÁ PENĚŽENKA

Aplikace na mobilní zařízení a počítače umožňující manipulaci s kryptoměnami.

STABLE COIN

Kryptoměna s téměř stálou hodnotou, odolávající velkým výkyvům. Tyto mince jsou obvykle vázány na konvenční měny, jako jsou dolar či euro, nebo dokonce drahých kovů.

STAKING

Metoda pro generování pasivního příjmu z kryptoměn. Přestože původní koncept stakingu pochází z konsensus mechanismu Proof of Stake, termín se dnes vztahuje k uzamčení tokenů za účelem jejich zhodnocení či jiných benefitů.

TOKEN

Digitální měna vytvořená na základě jiné kryptoměny, např. na platformách ETH, ADA, NEO. Tyto tokeny nedisponují vlastním blockchainem, ale využívají ten od základní kryptoměny.

TREZOR

Peněženka hardwarového typu patřící ke světové špičce. Její původ je v České republice. A nabízí nejbezpečnější způsob uchování Bitcoinů na světě. https://trezor.io

VESTING

Proces postupného zpřístupňování dříve uzamčených tokenů. Často se uplatňuje v raných fázích projektů, kdy investoři získávají tokeny za zvýhodněné ceny. Pravidla zpřístupňování se mohou lišit a může probíhat v různých časových fázích.

VOLATILITA

Ukazatel změny hodnoty kryptoměny či akcií. U kryptoměn jsou výkyvy větší, často dochází k rapidním zvýšením či snížením hodnoty.

WEB 3.0

Příští fáze internetu zaměřená na bezpečnost, svobodu a decentralizaci. Reprezentuje evoluci internetových aplikací a struktur.

WHITEPAPER

Informační dokument popisující podrobnosti o firmě, technologii či produktu. V kontextu kryptoměn poskytuje klíčové informace o daném projektu, od jeho týmu až po specifika kryptoměny.

Těžte krypto s námi!