• Novinky
  • Magie bitcoinových peněženek: Vše, co potřebujete vědět

Magie bitcoinových peněženek: Vše, co potřebujete vědět

To není na klasická kožená peněženka, kterou máte v kapse. Představte si něco, co uchovává vaše peníze, ale místo fyzických bankovek máte v digitální formě Bitcoin a jiné kryptoměny. Vítejte ve světě bitcoinových peněženek!

Novinky ze světa těžby kryptoměn - 2bminer® expert na těžení kryptoměn

Co je to bitcoinová peněženka?

Je to váš osobní digitální trezor, vaše brána do světa kryptoměn. Tak jako bankovní účet má číslo, má bitcoinová peněženka svou adresu. A heslo k bankovnímu účtu? To je váš privátní klíč, který musí zůstat tajemstvím. Bitcoinové peněženky mohou mít podobu aplikace, webové stránky nebo dokonce hardwarového zařízení.

Kterou peněženku si vybrat?

Neexistuje univerzální odpověď. Máte rádi pohodlí? Volte mobilní peněženku. Chcete větší bezpečnost? Zvažte hardwarovou peněženku. Klíčové je znát své potřeby:

- Kolik Bitcoinů chcete uložit?

- Jak často budete peněženku používat?

- Jste technicky zdatní?

- Chcete mít kontrolu nad svými klíči, nebo ji svěříte třetím stranám?

Ochrana vašeho pokladu

Vaše kryptoměny nejsou vlastně v peněžence. Jsou na blockchainu, což je speciální druh distribuované, decentralizované databáze, která je dostupná všem uživatelům připojeným k internetu. 

Své digitální finance kontrolujete pomocí klíčů, které se nachází přímo v peněžence. Proto je důležité dodržovat bezpečnostní opatření: silná hesla, dvoufaktorová autentizace a obezřetnost vůči podvodům.

Hot & Cold storage

Jeden z nejzásadnějších rozdílů mezi peněženkami, na který je potřeba upozornit: Peněženky můžete ukládat jako "HOT" (online), což znamená, že daný typ peněženky je připojen k internetu. Ukládání "COLD" (offline) tedy znamená přesný opak, peněženka je od internetu odpojena. Zatímco "HOT" nabízí pohodlí, "COLD" je považováno za bezpečnější, protože není přístupné pro hackery.

Mezi softwarovými peněženkami se objevují oba typy, HOT i COLD. Pokud stahujeme peněženku na svůj počítač, jedná se o HOT ukládání, zatímco pokud dojde ke stažení na přístroj, který není připojený k internetu, již mluvíme o ukládání COLD.

Typy peněženek

- Webové a mobilní peněženky: Ideální pro začátečníky, ale opatrně. Webové verze mohou být náchylnější k útokům, protože provozovatel služby má přístupy k Vašim privátním klíčům. Musíte tak důvěřovat tomu, že Vám Bitcoiny neodcizí a ochrání je před hackerskými útoky. Mobilní peněženky můžou fungovat na stejném principu, je však možné, že v lepším případě zde dostanete možnost ovládat Váš privátní klíč. Rizikem u tohoto typu digitální peněženky jsou především mobilní viry.

- Softwarové peněženky: Pro ty, kteří dávají přednost stolním aplikacím. Tyto peněženky jsou relativně bezpečné a jejich ovládání je intuitivní. Je však, jako u předešlého typu, velmi důležité dávat pozor na možné počítačové viry.

- Hardwarové peněženky: Jsou prezentovány jako nejbezpečnější možnosti. Jde o fyzické zařízení uchovávající vaše kryptoměny offline způsobem. Není zde tedy žádné riziko napadení hackerů. Za účelem správy obsahu tohoto druhu peněženek, se zařízení připojuje k počítači. Ztráta zařízení však v tomto případě znamená ztrátu Bitcoinů.

- Papírová peněženka: Jedná se o zlehčenou verzi hardwarové peněženky. Tento typ je, narozdíl od hardwarových peněženek, zdarma, ale jak nám již název prozradil - jedná se o papírovou verzi, kde je uveden privátní klíč a Vaše adresa. Výhodou je opět její offline forma, která je hackerům nedostupná.

Na závěr: Ve světě kryptoměn je volba peněženky stejně důležitá jako volba měny. Investujte čas do výběru té správné pro vás a nezapomeňte na bezpečnost!

Za tým 2bminer rozhodně doporučujeme tu nejbezpečnější variantu, kterou je hardwarová peněženka TREZOR. Pokud momentálně nechcete do hardwarové peněženky investovat, zvolte peněženku Bitlifi.

Těžte krypto s námi!